10 porad, które pomogą ci wytrwać w postanowieniach

Masz już postanowienia noworoczne? Teraz musisz już “tylko” wytrwać w nich przez cały rok! Susan Bowerman pokaże Ci, jak to zrobić.

1. Przyznaj się przed sobą do zachowania, które chcesz zmienić

Aby złe nawyki zastąpić zdrowszymi, musisz najpierw przemyśleć swoje obecne zachowanie. Na przykład, jeśli wiesz, że jesz za dużo, pomocne może być przyznanie się przed sobą, że się przejadasz, a nawet lekkie „połajanie się” za niewłaściwe zachowanie.

2. Twórz rozsądne postanowienia

Pierwszym krokiem do dotrzymania postanowienia jest zadbanie o to, by było ono rozsądne.  To lepsze od wytyczania nierealistycznych celów i poddawania się praktycznie na starcie.

3. Twórz konkretne postanowienia

Ubierając postanowienia w słowa, postaw na precyzję wypowiedzi. To świetnie, że chcesz „jeść mniej tłuszczu”, ale to zbyt ogólne stwierdzenie. W zamian możesz ustanowić sobie rozsądny cel: „ograniczę spożycie tłuszczy do 40 g dziennie”.

4. Ustal priorytet postanowień

Jeśli lista twoich postanowień jest dosyć długa, możesz uporządkować je wg. priorytetu i zacząć od tych łatwiejszych. Pomoże ci to w zyskaniu poczucia, że faktycznie możesz osiągnąć to, co sobie zamierzysz. A jeśli czujesz, że próbujesz zmienić za dużo rzeczy na raz, możesz chcieć przyciąć nieco listę.

5. Zaangażuj się

Po wybraniu postanowień, spisz je. Przelewanie wyzwań i planów na papier pomaga w konsekwentnym trzymaniu się ich.

6. Zaplanuj wdrożenie nowych nawyków

Po podjęciu nowych zobowiązań musisz zaplanować wprowadzenie nowych nawyków w czyn. Jeśli pracujesz nad zmianą żywienia, czy udało ci się już pozbyć z domu całego śmieciowego żarcia? Jeśli chcesz częściej gotować w domu, czy twoja lodówka, spiżarnia i zamrażarka pełne są już właściwych produktów?

7. Ćwicz nowe nawyki i obserwuj swoje poczynania

Cierpliwości – nieco czasu zajmie sprawienie, by nowe nawyki stały się naturalne i proste. Pilnuj „wymiernych” elementów swoich postanowień – np. kalorii, spożycia tłuszczu, porcji warzyw i owoców, czy tygodniowego stosunku zdrowych obiadów do jedzenia na mieście.

8. Ucz się na porażkach

Zamiast dać się przytłoczyć porażkom, wyciągnij z nich wnioski. Spróbuj zidentyfikować powód potknięcia i obmyślić sposób na zabezpieczenie się przed nim w przyszłości.

9. Nagradzaj sukcesy i wzmacniaj się nimi

Jeśli w przeszłości udało ci się dokonać trwałych zmian w zachowaniu, może jesteś w stanie wykorzystać jakoś ten sukces przy obecnych postanowieniach. Nie zapomnij też o nagradzaniu się za sukcesy i o docenianiu osiągnięć.

Przyjaciele, rodzina i społeczności sieciowe mogą być wspaniałym źródłem wsparcia. Opowiedz więc osobom ze swojego otoczenia o tym, co zamierzasz osiągnąć. A zaproponowanie komuś wsparcia może pomóc ci wytrwać we własnych staraniach.

Article references/source

* Badanie opublikowane w Molecular Psychiatry jest jednym z pierwszych poświęconych zagadnieniu, jak depresja, stres i dieta mogą wpływać na reakcję zapalną.